ip adresi nedir?

IP adresi (İngilizce: Internet Protocol Address), internete ya da diğer herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adrestir.

İnternet’e bağlanan her bilgisayara bir IP adresi atanır, diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bu adres ile ulaşırlar. Yani iki farklı cihaz aynı yerel ağda olmasa dahi, IP adresi birbirleri ile iletişim imkânı sağlar.

IP-adresleri genellikle blok olarak bölgelere atandığı için, IP adresinden kullanıcının genel bilgilerine ulaşılabilir.

İki farklı versiyonu vardır IPv4 ve IPv6.

IPv4 Nedir?

IPv4 (Ip Versiyon 4) IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan IPv4 için 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örneğin: 192.167.10.5

Bir internet sayfası sunucusuna, ağ tarayıcısı IP adresi yazarak da bağlanılabilir; ancak bu rakamları yazmak pratik olmadığından IP adresine karşılık gelen bir alan adı sistemi kullanılmaktadır. İnternet Servis Sağlayıcılarında bulunan Alan Adı Sunucularından (DNS -Domain Name System) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini eşler ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. İnternet’te trafik Başlıca IP adreslerince sağlanmaktadır.

IPv6 Nedir?

IP adresleri ilk ortaya çıktığında hepsi IPv4’tü. IPv4, 0 ve 255 aralığında 4 sayı dizisinden oluşur ve “10.0.0.1” gibi görünür.
IPv6 (Ip Versiyon 6) IP adreslerinin yeni versiyonudur ve 4 adet on altılı sayı sisteminin 8’li grubu şeklindedir. (Örnek: 2021:CBBD:75A3:0370:0300:0400:3257:1122).

IPv6 zorunlu bir hâle geldi çünkü IPv4 adreslerinden yalnızca yaklaşık 4 milyar kombinasyon bulunuyor. Yeni adresler devamlı kullanıma geçtiğinden bu sayı yeterli olmayacaktır. Diğer taraftan, IPv6 çok daha fazla adres kombinasyonuna (Tam olarak 3.4 × 1038) olanak sağlıyor.

IPv6’nın daha yüksek hızlar ve daha fazla güvenlik gibi birkaç avantajı olsa da, IPv4’ün tamamıyla kullanımdan kalkması biraz daha zaman alacak. İİnternet servis sağlayıcılar, veri merkezleri ve cihaz üreticilerinin masraflı altyapılarını IPv6’yı destekleyecek şekilde güncellemeleri gerekeceğinden tam bir geçiş biraz zor görünüyor. Bu yüzden her iki versiyon ilerleyen yıllarda da yan yana kullanılmaya devam edecektir. Değişime destek sağlamak için, İSS ağları hem IPv4 hem de IPv6 bağlantısına izin veren çift yığınlama teknolojisini kullanır. Bu da IP adresinizin iki versiyon arasında geçiş yaptığını görebileceğiniz anlamına gelir.

Yorumlar

Yorum Yaz
Textile help