Putty ile Erişilemeyen sitelere tünel açın!

Neden Gerekli?

Özellikle webmasterlar zaman zaman yönettikleri sitelerin erişilmez olduğunda gerçekten sunucuda mı bir problem var yoksa kullandığı internet bağlantısında mı yoksa ISP (internet servis sağlayıcı) bu siteye erişimi engellemiş mi veya firewall yada filtre bu siteyi engelliyor mu sorularına cevap bulmak isteyebilirler.

Bu durumda yapacağı en kolay yöntem başka bir yerdeki arkadaşına ulaşıp sormak olabilir. “Bizim siteye oradan erişiliyor mu?”

SSH tüneli ile bu testi kendiniz kullandığınız bilgisayardan yapabilirsiniz.

SSH (Secure Shell), Telnet, rlogin gibi ağ üzerindeki başka bir sunucuya uzakta bulunan bir başka makineden bağlantı sağlayan bir protokoldür

SSH tüneli Nasıl Çalışır?

SSH Nasıl Çalışır

SSH ile uzaktaki sunucunuza (internet bağlı ve dünya üzerinde herhangi biryerde olabilir) kendi makinanızdan bağlantı kurabilirsiniz. SSH daha çok sunucuyu yönetmek ve üzerinde bir takım işlemler yaptırmak için kullanılır.

SSH tüneli ile uzak sunucuya istekler gönderirsiniz. Sunucu isteği işler sonucu size gönderir. Bu esnada sunucu ile aranızdaki bağlantı SSL ile şifrelenmiştir.

Kısaca SSH tüneli ile uzak sunucunun bağlantısını internete çıkmak için kullanabilirsiniz. Bir nevi kendi proxy sunucunuzu kullandığınızı düşünebilirsiniz.

SSH Tüneli Faydaları Artıları Eksileri

Maksimum anonimlik ve güvenlik

 • SSH kullanarak interneti gezerken ip adresiniz sunucunun ip adresidir.
 • Sunucu ile aranızdaki bağlantı SSL ile şifrelendiği için sunucu ile aranızdaki firewall ya da filitre isteklerinizi ve gezdiğiniz yerleri kaydedemez. Bu da size Maksimum anonimlik (Elit proxy) sağlar.

Eksileri / Dezavantajları

 • Uzak sunucuya SSL ile bağlantı kurulduğu için bağlantı normal bağlantınıza göre daha yavaştır. Aynı şekilde sunucunun bağlantı hızına göre hızınız düşebilir.
 • Kendinize ait veya kiraladığınız bir sunucu üzerinde çalışmanız gerekir. Aksi taktirde sunucu işlemlerinizi başkalarıyla paylaşıyor olabilir. (Hotspot Shield gibi uygulamalar aynı mantık ve yönetemleri kullanarak çalışırlar fakat bağlantı yaptığınız sunucu size ait olmadığı için güvenliğinizi ve gizliğinizi garanti edemezler)

Nasıl Yaparım?

Bu örnek Windows tabanlı bir işletim sistemi ve Firefox web tarayıcısı kullanılarak
yapılmıştır.

Gerekli olanlar

Putty’i ayarlayın

 • Putty’i bilgisayarınıza indirin
 • Komut satırına putty -D 8080 [sunucu ip adresi veya ismi] yazıp puttyi açın.
  Örnek putty -D 8080 google.com veya putty -D 8080 111.222.111.111
  Putty açılınca sunucu size kullanıcı adı ve şifrenizi soracak. Kullanabilmek için başarılı şekilde giriş yapmış olmız gerekiyor.
 • Ayrıntılı putty kullanımı için tıklayınız.

Firefox’u veya Chrome’u ayarlayın

 • ip-adresim.net adresini ziyaret edin ve ip adresinizin sunucunun ip adresi olduğunu kontrol edin.

Artık özgürce gezintinize devam edebilirsiniz.

Yasal Uyarı

Burada belirtilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve iyi kullanım için yazılmıştır.
Kötüye kullanım ve oluşabilecek tüm zararlar tamamen kullanıcının kendi sorumluluğundadır.
ip-adresim.net hiçbir şekilde kötüye kullanından dolayı sorumlu gösterilemez, sorumluluk kabul etmez.

Kaynaklar

 • http://www.olympos.net/howto-nasil/icerik-filtreleme/ssh-tunelleme-ile-icerik-filtreleyicileri-atlatmak-20148.html

Yorumlar

 1. # kpss 22.11.11

  Verdiğiniz değerli bilgiler için çok ama çok teşekkürler… Yazan elleriniz dert görmesin!

 2. # tolga 4.12.11

  Merhabai

  öncelikle bu konuda bilginiz olduğunu düşünerek şu soruyu sormak ihtiyacı duydum.! ssh portu madem kullanan için önemlide kullanmayan için neden kapatamıyoruz yada 22 ssh portunu kapatmak için nette hiç makale yok? benim pc de 22 nolu port açık gorunuyor ve ne yaptımsa kapatamıyorum modem dsl-g624t lütfen bu konuda bir bilginiz varsa yadımcı olunuz ben bu portu kapatmak yada yok etmek istiyorum.mail olarak cevalarsanız size minnettar kalırım teşekkürler..

Yorum Yaz
Textile help