Dinamik ve Statik IP Adresi Nedir?

Dinamik ve Statik IP Adresi Nedir?

Dinamik ve Statik IP Adresi Arasındaki Farklar Bir İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) ile kaydolduğunuzda, ya statik bir IP adresi ya da dinamik bir IP adresi alırsınız. İkisi arasındaki fark nedir?

Hiç internetin bilgisayarınıza nasıl doğrudan bilgi gönderdiğini merak etmediniz mi? Bu sihir değil: IP adresiniz (birçok diğer faktörle birlikte) anahtardır.

Bu makalede, sizi evinizdeki bilgisayarınıza yerleştirecek ve muhtemelen en sık kullandığınız IP adresi hakkında konuşacağız.

Bir IP adresi (en yaygın olanı olan IPv4 sürümü), noktalarla ayrılmış sayı dizilerinden oluşur. Her IP adresi, üç nokta tarafından dört segmente ayrılır.

(Bir örnek: 33.181.228.120).

İnternete bağlıysanız, bilgisayarınız o anda kullandığınız internet bağlantısını tanımlayan adresinizi gösterecektir. 

IP adresiniz, ağınızın benzersiz adresidir. Gerçek dünyadaki ev adresiniz gibi, veri gönderme ve alma için sanal konumunuzu tanımlamak için kullanılır. Ayrıca, sık kullandığınız web sitelerinde oturum açık kalmanıza yardımcı olmak ve bazı durumlarda size, bir web sitesinden yasaklanmış olmanız veya kısıtlanmış bir ülkenin bilgilerini taramanız gibi içeriği görüntülemekten alıkoymak için kullanılabilir.

İpAdres Türleri 

Dinamik, "sürekli değişen" anlamına gelir. Dyna- öneki güç anlamına gelir, ancak dinamik IP adresleri daha güçlü değildir. Sadece zaman zaman değişebilirler.

Statik, sabit demektir. Statik IP adresi, kendiniz veya ISS değiştirmedikçe değişmez.

İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından atanan IP adreslerinin çoğu dinamik IP adresleridir. Hem ISS için hem de sizin için daha düşük maliyetli bir seçenektir.

Hangi IP Türünü Seçmeliyim?

Çoğumuz için güvenilir bir bağlantıya ihtiyaç duyarız ve İnternet Servis Sağlayıcılarımız bize Dinamik bir IP adresi sağlar.  Dinamik IP adresi zaman zaman değişebilir, ancak değişse bile bunu fark etmeyebilirsiniz. Ana sayfamızdaki ip geçmişimden sitemizi her ziyaret ettiğinizdeki ip adresi geçmişinize ulaşabilirsiniz.

Dinamik bir IP adresiyle ne alacağınızı görmek için beklersiniz. Statik bir IP ile her seferinde aynı IP adresini rezerve edersiniz.

Peki, statik bir IP'ye mi yoksa dinamik bir IP'ye mi sahip olmak daha iyi mi?

Seçim sıradan bir internet kullanıcısı için çok da önemli değil. İnternete her ikisiyle de bağlısınız zaten.

Hangi tür IP'ye sahipsiniz? Geçerli IP adresinizin statik mi yoksa dinamik mi olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Kendi başınıza biraz uğraşarak bunu öğrenebilirsiniz, ancak IP ayrıntılarınızı belirlemenize yardımcı olacak basit bir aracımız var. Ana sayfamıza gidin ve IP adresiniz bilgileriniz altındaki detaylara tıklayın.  Burada IP adresinizin dinamik mi yoksa statik mi olduğunu da dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi anlatan bilgilendirici bir bölüm göreceksiniz.

Statik IP'ler Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bazı şeyler hiç değişmez Evdeki IP adresiniz statikse, her seferinde ev ağınıza bağlandığınızda aynı kalır.

Ancak, bir IP adresinin sizinle birlikte seyahat etmediğini unutmayın. Dizüstü bilgisayarınızı bir kahve dükkanına götürüp kablosuz ağlarını kullanırsanız, o IP adresi farklı olacaktır. Ancak ev ağınızda, statik IP adresiniz her zaman aynı olacaktır.

Statik IP adresleri ağ güvenliğini ve bağlantılar üzerindeki kontrolü artırır. Statik bir IP adresine sahip olmak, kullanıcılara sürekli kullanılabilirlik sağlar ve güvenilirliği artırır, ayrıca sabit bir coğrafi konum sağlar.

Sunucu oluşturan ve barındıran kullanıcılar, statik bir IP adresinden en çok faydalananlar arasındadır. E-posta ve diğer özel hizmetler atamak zorunda olan işletmeler için tercih edilen seçenektir. Statik IP adresleri, VPN üzerinden bağlandığınızda da harika bir seçenektir.

Statik IP adresleri, dünya genelinde herhangi bir coğrafi konumda seçilebilir, bu da uluslararası operasyonlar için esnek bir seçenek yapar. Stratejik iş kullanımı veya diğer ülkelerden kullanıcılara yasak getiren bir ülkede oyun oynama, vidyo yayımlama veya gezinme söz konusu olduğunda, statik IP adreslerine sahip belirli cihazları kullanan kişiler için idealdir. Örneğin, Çin ve Rusya, sitelerine uluslararası kullanıcıların çoğundan engellemek için karmaşık güvenlik duvarları oluşturmuşlardır, ancak bilgisi olan kullanıcılar statik IP'leri olan bazı cihazları kullanarak bunları aşarlar.

Statik IP Avantajları

İşletmeler için konutlardan daha uygun. Posta, FTP ve web sunucuları gibi özel hizmetler için de daha iyidir. Bilgisayar sunucuları oluşturmak veya barındırmak için iyidir. Konum belirleme hizmetlerinin nerede olduğunuzu doğru bir şekilde değerlendirmesini kolaylaştırır. Bu avantajlar nedeniyle bir tane almanın daha pahalı olması şaşırtıcı olmamalı.

Tabii ki, her şey bu kadar kolay değil. İlk olarak, statik IP adresleri sadece talep üzerine verilir. Statik bir IP adresine sahip olmanın dinamik IP adresinizi korumaktan daha fazla teknik beceri gerektirdiği için, statik bir IP adresine sahip olmanın daha fazla sorumluluk gerektirdiğini unutmayın.

Statik IP Nasıl Alınır Genel olarak, statik bir IP adresi talep üzerine ve bir ücret karşılığında iş yerinizdeki bir BT yöneticisi tarafından atanır, ancak ev ağınızda da bir tane kurabilirsiniz.

Statik IP adresleri genellikle aylık küçük bir ücret karşılığında sunulur ve ortalama olarak bir IP için ayda 1 dolardan başlar. Statik IP adresinizi elde etmek için İnternet Servis Sağlayıcınızla (İSS) iletişime geçmeniz gerekecektir.

İSS'niz ayrıca iki nokta üst üste koyularak ayrılan her biri altı sette iki karakterden oluşan modeminizin MAC adresini (medya erişim kontrol adresi) isteyebilir. Yeni adresi vermeleri birkaç gün sürebilir. 

Dinamik IP'ler Hakkında

Hemen hemen her yerde bir dinamik IP adresinin "herhangi bir zamanda" değişebileceğini okursunuz. Bu doğru olsa da, bu sıklıkla gerçekleşmez. Aslında, dinamik bir IP adresiniz olsa bile aylarca değişmeyebilir.Ve değiştiğinde bile, gerçekten büyük bir sorun teşkil etmez.

Dinamik IP'ler size ekstra bir maliyet çıkarmaz. Sorunsuz, otomatik ve güvenilir bir şekilde çalışır. Coğrafi konumunuz daha az doğru olabilir (eğer bu sizin için önemliyse). İHS'niz için IP adreslerini en verimli şekilde kullanır. "Dinamik" kısmı Dinamik Ana Bilgisayar Kontrol Protokolü (DHCP) adı verilen protokolden gelir. Tüm bunlar arka planda gerçekleşir. Teknik olarak, bilgisayarınız veya cihazınız, bağlanmak için IP adresini (ek ücret ödemeden) "kiralar".

Bununla birlikte, dinamik bir IP'nin bazı dezavantajları vardır.

Örneğin, yüklemeleriniz ve indirmeleriniz statik bir IP adresiyle daha hızlı olacaktır. Bunun farkına pek varmayabilirsiniz ve çoğu insan hizmet ve hız konusunda aldığı sonuçlara alışır ve birkaç kaybolan milisaniye hakkında asla endişelenmez. Ayrıca, bir plan yükseltmesi ile hızınızı artırabilirsiniz.

Başka bir dezavantaj ise değişebilen bir IP adresiyle güvenilir bir sunucu kuramamanızdır. Ancak çoğumuz bununla ilgilenmiyoruz. Sadece oyun oynamak, alışveriş yapmak, e-postalarımızı kontrol etmek ve YouTube'daki kedi videolarına bakmak istiyoruz.

Dinamik IP Nasıl Alınır

IP adresleri konusunda dinamik bir IP'den daha basit bir şey olamaz. Güzel bir fincan kahve demleyin, bilgisayarınızın önüne oturun... ve hiçbir şey yapmayın! İşte bu kadar.

Yani, teknik olarak, IP adresinizi değiştirmek için İnternet Hizmet Sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekmese de, bazı durumlarda modeminizi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bu durumda, İSS'niz size yeni bir IP adresi tahsis eder. Bazı İSS'ler otomatik olarak dinamik IP adresinizi belirli bir süre sonra değiştirirken, bazıları ise yeniden başlatma taleplerinizi dikkate alır. Yani, çayınızı bitirin, oyununuzu oynayın veya kedi videolarınızı izleyin - değişmesi durumunda bile IP adresiniz otomatik olarak güncellenecektir. Değişimi ana sayfadaki ip adresi geçmişimden izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, statik IP ve dinamik IP arasında tercih yaparken, genellikle çoğu kullanıcı için dinamik IP daha uygundur. Ancak, belirli ihtiyaçlara veya iş gereksinimlerine sahipseniz, statik bir IP adresi size daha fazla kontrol ve esneklik sağlayabilir. İnternet Servis Sağlayıcınızla iletişime geçerek mevcut seçenekleri ve maliyetleri öğrenmeniz en iyisidir.

Yorumlar

Yorum Yaz
Textile help