Port Nedir

Port Nedir?

Başlangıç düzeyinde veya teknik bilgiye sahip olmayan bilgisayar kullanıcıları için teknik argo konuşmaları oldukça sinir bozucu ve sıkıntı verici olabilir. "Port," "TCP," "UDP" ve diğer kısaltmalar veya teknik terimler gibi ifadelerle dolu talimatlarla karşılaşan kullanıcı, daha da yalnız hisseder ve genellikle bir çözüm bulamaz veya anlamaz. Neyse ki, anlama süreci sadece birkaç an uzağınızdadır.

Port

Bir limanı hayal edin, burada birçok özel tekne demirlenmiştir. Genel konuma bir deniz limanı denir, tam anlamıyla denizde veya deniz üzerinde bir liman. Oraya demirlemek isteyen herkes - iniş hizmetlerini talep eden herkes - aynı limanı kullanır. Deniz limanları, bireysel tekneler için atanan yanaşma numaralarıyla çalışır. Liman adı ve yanaşma numarası, tekne kimlik bilgilerinin "kim, ne ve nerede" olarak birleşmesini sağlar.

Bilgisayar argosunda, İnternet'teki yanaşma numaraları İnternet Protokolü veya IP adresleri olarak adlandırılır, İnternet'teki bir kullanıcının sayısal tanımlayıcısıdır. Bağlantı türüne ve hizmet sağlayıcısına bağlı olarak, bir kullanıcının IP adresi her bağlantıda aynı kalabilir veya değişebilir.

Bir bilgisayar portu, bilgisayarınızdaki bir programdan veya İnternet veya ağdaki başka bir bilgisayardan bilginin aktığı elektronik, yazılım veya programlama ile ilgili bir bağlama noktasıdır. (Bu arada, bir ağ, fiziksel veya elektronik olarak bağlı olan bir dizi bilgisayardır.)

Bilgisayar terimlerinde, bir bilgisayar veya programın İnternet'teki başka bir yere veya bir şeye bir port aracılığıyla bağlanır. Port numaraları ve kullanıcının IP adresi, her İnternet Hizmet Sağlayıcısı tarafından tutulan "kim ne yapar" bilgilerine birleşir.

Portlar tutarlılık ve programlama için numaralandırılır. En yaygın olarak kullanılan ve en iyi bilinen portlar, İnternet kullanımına ayrılan 0'dan 1023 numaralı portlardır, ancak özel amaçlar için çok daha yüksek olabilirler. Her port kümesi veya aralığı özel görevlere veya işlevlere atanır ve genellikle yalnızca aynı port numaralarını kullanan tüm benzer sistem hizmetleri veya işlevler bulunduğu sunucularda kullanılır.

Örneğin, Günlük Alıntı'ya erişen veya talep eden tüm bilgisayarlar her zaman 17 numaralı portu kullanır, çünkü o port resmi olarak o amaç için ayrılmıştır ve yalnızca o hizmet için talepler 17 numaralı portu kullanır. Giden bilgiler farklı veya özel bir port üzerinden yönlendirilir, "gelen hat" başkaları için açık tutulur. Yerel bir bilgisayarda alınan e-posta genellikle TCP 25 numaralı portu kullanır. Dosya Taşıma Protokolü veya FTP ise sadece birkaç port atamasını adlandırmak için 21 numaralı portu kullanır.

TCP/UDP

TCP, Veri İletim Kontrol Protokolü'nün kısaltmasıdır ve UDP, Kullanıcı Datagram Protokolü'nün kısaltmasıdır. İkisi de İnternet üzerindeki veri iletimleriyle ilgilidir, ancak çok farklı şekilde çalışırlar.

TCP oldukça güvenilirdir. Veri iletimi bağlantı tabanlıdır. Gönderen konum ile alıcı konum arasında sabit noktalar olmalıdır ve ilk gönderilen Veri A, ikinci gönderilen Veri B'den önce her zaman hedefe ulaşır. Başarısız olan tek iletim, bozulan bir iletim noktası (örneğin, ileten noktanın İnternet bağlantısının kesildiği veya alıcının web sitesinin kapalı olduğu veya bir e-posta adresinin artık geçerli olmadığı durumlar gibi)dir. E-posta sunucusu, burada alıcı noktası önemlidir - kullanıcı adı değil.

UDP bağlantısız bir protokoldür. Veri, alıcı konumunun durumundan bağımsız olarak gönderilir. Ne yazık ki, verinin hiçbir zaman, hangi sırada veya hangi durumda alınacağı garanti edilmez.

İkisi arasındaki bir örnek, iki takım iki mektubu postalamayı içerebilir. Set A, Mektup 1 ve 2'yi içerir. Set A, TCP olarak adlandırılan posta servisi aracılığıyla gönderilir ve bu servisin sabit, önceden tanımlanmış bir rotası vardır. Mektup 1 ve 2 ulaşır ve sırayla ulaşır.

Öte yandan, Set B, UDP olarak adlandırılan posta servisi aracılığıyla kronolojik günlerde gönderilen Mektup 3 ve 4'ten oluşur. "İstediğiniz zaman, hangi rotayı bulabilirseniz bulun - belki. Yapabileceğinizin en iyisini yapın" yönlendirme ve teslim talimatlarıyla gönderildikleri için Mektup 4 yırtılmış, su lekeli, bükülmüş, katlanmış ve genel olarak kötü bir şekilde tahrip olmuş olarak gelir; Mektup 3 hiç gelmez ve gönderene geri dönmez.

TCP ve UDP arasındaki bir başka fark, veri akışı etrafında dönüyor. TCP aracılığıyla gönderilen veri kusursuz bir şekilde gönderilir; veri parçaları arasında hiçbir ayrım olmaz, bu da daha akıcı bir görüntüleme veya dinleme deneyimi sağlar.

UDP aracılığıyla gönderilen veri setleri ayrı ayrı gelir. Her ayrı gelen paket alındığında, okunduğunda ve oynatıldığında biraz geri kalma veya sarsılma yaşanabilir. Yukarıdakini yalanlıyormuş gibi görünse de, fark veri "paketleme" yönünde. Veri parçaları, yani bireysel mektuplar, ulaşmayabilir veya hangi şekilde ulaşacakları garanti edilmez. Akış verisi "toptan" paketlenir ve kutular gönderilir, zarflar değil. Akış verisi "kutuları" daha güvenilir bir şekilde gönderilir ve istendiğinde teslim edilir. Yüksek öncelikli bir teslimatı, hava yolculuğunu karadan taşımaya veya taahhütlü postayı standart postaya karşı düşünebilirsiniz.

Daha önce argo konuşma konusunda deneyimsiz olanlar, mecazi anlamda bir bilgisayar fırtınasında herhangi bir limana yanaşmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirler, ancak bir programın bir TCP veya UDP bağlantısı üzerinden iletim yapmasını veya almasını bilirler, bu da gerçekten ilerleme anlamına gelir.

Port Aralık Grupları

  • 0 ila 1023 - Tanınmış port numaraları. Yalnızca Apple QuickTime, MSN, SQL Hizmetleri, Gopher Hizmetleri ve diğer önde gelen hizmetler gibi özel şirketler bu port numaralarını kullanır.
  • 1024 ila 49151 - Kayıtlı portlar; yazılım şirketleri tarafından belirli protokollere kaydedilebilirler.
  • 49152 ila 65536 - Dinamik veya özel portlar; neredeyse herkes tarafından kullanılabilirler.

Yorumlar

Yorum Yaz
Textile help